Ekologiczne remedium nie tylko dla upraw

Ekologia i Ochrona Środowiska Informacje Innowacyjność Nauka Technologie

Postępowi gospodarczemu od wielu lat towarzyszy zaniedbanie środowiska naturalnego, co doprowadziło do niepokojących zjawisk, których jesteśmy dziś świadkami. Susze, smog, globalne ocieplenie – to jedne z wielu problemów, z jakimi musimy się mierzyć we współczesnym świecie. Czy potrafimy sobie wyobrazić świat bez wody? Nie. Dlatego powinniśmy w sposób racjonalny ograniczać jej zużycie. Z pomocą przychodzi firma ArtAgro Polska, która odkryła sposób na ograniczanie zużycia wody w uprawach nawet o 50-60 proc. O szczegółach mówi jej wiceprezes – Łukasz Kulikowski.

 Na czym polega innowacyjność Państwa metod?

Hydrożele nie są nową technologią. To superabsorbenty, czyli produkty, które zostały odkryte już dawno temu, aby wchłaniać duże ilości płynów, dlatego dotąd,  przez wiele lat pełniły funkcję pochłaniacza wilgoci. Około ćwierć wieku temu Edward Kulikowski, założyciel ArtAgro, odkrył, że można użyć potencjał superabsorbentów w rolnictwie. Chciał stworzyć produkt ekologiczny, który będzie można wykorzystać we wszystkich uwarunkowaniach środowiskowych. Zaczął pracować nad środkiem, który będzie całkowicie biodegradowalny i nie będzie szkodził roślinności. Stworzył produkt trwały i łatwy w aplikacji. Po 3-4 latach pracy wykluczył z procesu produkcji akrylamid, który jest substancją rakotwórczą i nieobojętną dla środowiska. Skupił się na poliakrylanie potasu, który dziś jest podstawą hydrożelu produkowanego przez ArtAgro.

Hydrożele ArtAgro Polska przed i po uwodnieniu
Hydrożele ArtAgro Polska przed i po uwodnieniu

Jak rozwijała się firma?

Kilka lat temu udało się nam pozyskać dotację na produkcję AgroNanoGelu Forte, który ciągle jest komercjalizowany. Produkt w jednej kapsułce łączy hydrożel i nawóz. Został przez naszą firmę opatentowany. Dzięki środkom pozyskanym z UE, udało się rozwinąć produkcję ze skali garażowej na skalę masową. W ubiegłym roku ArtAgro Polska przeszło gruntowną restrukturyzację, zmianę całego modelu biznesowego firmy. Od tego czasu zaczęliśmy budować kanały dystrybucji i rozwijać się na globalnych rynkach.

Do kogo kierowana jest oferta Państwa firmy?

Hydrożel można zastosować wszędzie tam, gdzie znajduje się zieleń. Jest idealnym produktem dla rolników, plantatorów, firm produkujących nawozy jako produkt wzbogacający ich paletę produktową, firm utrzymujących zieleń w miastach czy na obiektach sportowych. Z naszych rozwiązań może skorzystać statystyczny Kowalski, gdyż po użyciu naszych produktów może ograniczyć podlewanie roślin domowych nawet do ok. 3 tygodni.

Jak dokładnie działa Państwa produkt?

W skrócie – wchłania wodę i oddaje ją roślinom, czyli tworzy dla nich doglebowy magazyn wody. Jeden gram produktu może wchłonąć ok 450 ml wody. Jest w pełni biodegradowalny, a jedyne substancje uwalniane podczas jego degradacji to: potas, wodór, węgiel i tlen, które mogą stanowić składniki pokarmowe dla roślin.

Warto zwrócić uwagę na kształt pojedynczych kryształów hydrożelu, każdy jest inny, a ich powierzchnia jest mikro, bądź nanoporowata zależnie od produktu. Dzięki temu idealnie współgrają z rośliną, która może przez nie przenikać po uwodnieniu produktu. Dzięki nieregularnej  powłoce łatwo znaleźć korzeniom punkt zaczepienia w krysztale.

Czy badania potwierdzają ich skuteczność?

Hydrożele firmy ArtAgro Polska jako jedyne na rynku posiadają odpowiednie badania i certyfikaty, które potwierdzają ich skuteczność i pozytywny wpływ na środowisko naturalne, dlatego są najlepszym tego typu produktem. Jednym z ośrodków badawczych jest Instytut w Puławach, który zweryfikował nasze produkty, a wynikiem weryfikacji jest potwierdzenie ewidentnego, pozytywnego odziaływania na wszystkie uprawy.

Dodatkowo posiadamy własne laboratoria, w których sprawdzamy, mierzymy i testujemy nasze produkty, odkrywamy również nowe możliwości ich zastosowania.

Na czym polega proces iniekcji?

Na wstrzykiwaniu w glebę specjalnej odmiany hydrożelu, z którego powstaje substancja, przypominająca w swojej konsystencji kisiel. Proces stosowany jest w uprawach wieloletnich, bądź w sytuacji, gdy nie ma możliwości mechanicznego wymieszania produktu z podłożem.

Dzięki opatentowanej technologii możemy ratować np.: starodrzew. Nasze referencje to wiele zabiegów na całym świecie, lecz najbardziej w naszej pamięci zostają zawsze te lokalne np.: Dąb Jagiellonów w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie, bądź Aleja Kasztanowców w Poznaniu.

Jakie są dodatkowe korzyści ze stosowania hydrożeli?

Osiągamy zysk na trzech płaszczyznach: mniejsze wydatki na wodę, więcej plonów do sprzedaży i szybszy ich wzrost. Hydrożele poprawiają strukturę gleby oraz zapobiegają wypłukiwaniu z niej składników pokarmowych. Dodatkowo przy stosowaniu AgroNanoGel zwiększamy efektywność działania nawozów, więc dawki nawozowe mogą być mniejsze o około 20-30 proc. Dzięki hydrożelom można również zwiększyć pojemność wodną gleby. Stosowanie ich w miejscach, gdzie woda się zatrzymuje w czasie obfitych opadów, ułatwia ziemi wchłanianie jej nadmiaru. Proces biodegradacji zaczyna się w okolicach piątego roku, wszystko zależy od kondycji gleby.

W jaki sposób odpowiednio dopasować Państwa produkt do rodzaju upraw i gleby?

Tak jak pogoda jest nieprzewidywalna i człowiek nie ma nad nią kontroli, tak samo różne obszary w Polsce czy na świecie różnią się detalami i problemami, które trzeba zrozumieć. Staramy się personalizować naszą ofertę do oczekiwań klienta. Weźmy jako przykład uprawy warzyw korzeniowych, zależnie od regionu kraju oraz sposobu uprawy jesteśmy w stanie zarekomendować zastosowanie oraz precyzyjne dawki dla odbiorcy.

Mamy dobrze przeszkolonych pracowników, którzy potrafią udzielić informacji niemalże w każdej kwestii związanej z hydrożelem i jego zastosowaniem. Dajemy również możliwość przetestowania naszych produktów przed ich zakupem. Jesteśmy otwarci i przyjmujemy różne modele współpracy.

Będąc Polskim producentem posiadającym własną linie produkcyjną, zaplecze badawczo-rozwojowe i co ważniejsze holistyczną wiedzę o procesie produkcji, możemy wytworzyć dedykowany produkt do oczekiwań klienta.

Państwa firma jest członkiem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej.

ArtAgro Polska stało się członkiem PTIE jako jedna z nielicznych firm komercyjnych, ze względu na jakość naszych produktów. Jesteśmy wspierani przez kadrę naukowców i specjalistów. Wspólnie realizujemy w oparciu o nasze produkty projekty rekultywowania różnego rodzaju terenów np.: pokopalnianych – takich, które trzeba zazielenić. Udowodniliśmy bowiem, że dzięki produktom wytwarzanym w Miechowie, zwiększamy efektywność samego procesu rekultywacji.

Czego odbiorcy oczekują od Państwa produktu?

Na pewno wysokiej jakości, którą oferujemy i potwierdzamy certyfikatami. Bardzo ważne jest również, aby produkt odpowiadał trendom ekologicznym,  miał pozytywne odziaływanie na środowisko, a nie skrywał bomby ekologicznej, która po czasie wybuchnie i przyniesie negatywne skutki. Tworzymy produkt, który wspiera międzynarodową konwencję zrównoważonego rozwoju, ponieważ przeciwdziała efektom globalnych problemów oraz dostarcza nowe możliwości rozwoju biznesu naszych partnerów, a tym samym praca z produktem kreuje nowe miejsca pracy.

Jakie możliwości dały Państwu projekty współfinansowane z Funduszy Europejskich?

Dawno temu zaczęło się od przydomowej manufaktury. Dziś to zakład na powierzchni jednego hektara w podkrakowskim Miechowie. Nasza produkcja jest bezemisyjna i bezodpadowa. Warto podkreślić, że sam sposób produkcji tego ekologicznego preparatu, nie szkodzi środowisku. W Miechowie produkujemy, natomiast współpracujemy na różnych zasadach z naszymi partnerami, m.in. w Europie, Ameryce Południowej czy krajach Afryki.

Udało się Państwu pozyskać wsparcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości?

Firma pozyskała fundusze z programu „Go to Brand” na rozwój spółki na rynkach w Algierii i Iranie. Program ten daje możliwość zrozumienia specyfiki danego kraju, wskazuje narzędzia pracy, deklaruje pomoc w pozyskaniu gwarancji czy informacji na temat możliwości rozliczeń. Wspiera w pokryciu codziennych kosztów promocji na przykład otworzenia stoiska.

Podsumowując: stworzyli Państwo produkt, który może zrewolucjonizować świat poprzez lepsze wykorzystanie surowców naturalnych i korzystny wpływ na środowisko.

Wszyscy dzisiaj rozmawiają o problemach globalnych i szukają złotej recepty, na ich rozwiązanie. My skupiliśmy się na jednej, małej rzeczy, która faktycznie może wiele zmienić – i wierzę, że zmieni.

Rozmawiała
Magda Boryś