ENERGETYCZNE ROZWIĄZANIE W NOWOCZESNYM WYDANIU

Innowacyjność Nauka

Przynosi wymierne i wyliczalne korzyści finansowe, ale jest też ekologiczna i w pełni bezpieczne dla pracowników i przedsiębiorstwa. Mowa o przemysłowej stacji transformatorowej ICZ-E, opatentowanej i produkowanej przez firmę Elektrobud S.A. To urządzenie stanowi mocną odpowiedź na tradycyjne rozwiązania, których budowa i eksploatacja jest kilkukrotnie droższa, a ich walory estetyczne wzbudzają wiele wątpliwości.

Stały wzrost cen energii powoduje, że zakłady produkcyjne i centra handlowe szukają nowoczesnych rozwiązań, które przyniosą realne oszczędności. Coraz częściej stawiają na  odnawialne źródła energii i szukają innych rozwiązań niż tradycyjne stacje transformatorowe. Projektowanie zasilania elektroenergetycznego dla indywidualnych odbiorców oparte jest o katalogi
i wyroby wyprodukowane na potrzeby zakładów energetycznych. Instalacja tradycyjnej stacji transformatorowej polega na umiejscowieniu jej w granicy działki i podłączeniu kablami średniego napięcia do sieci energetycznej, skąd prąd kablami niskiego napięcia dostarczany jest do końcowego odbiorcy.

Niektórzy przedsiębiorcy, decydujący się na rozpoczęcie nowej inwestycji, z braku wiedzy stawiają na tradycyjne produkty zasilające. Nie szukają rozwiązań, które efektywnie i skutecznie zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Wielu z nich nie ma rozeznania w faktycznych różnicach w kosztach budowy stacji transformatorowych, a także kosztów eksploatacji. Warto stosować rozwiązania, które efektywnie zmniejszają zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do wykonania tej samej pracy. Niższe koszty zużycia energii przynoszą przedsiębiorstwu realne zyski. Można je już obniżyć na etapie opracowania inwestycji i samej budowy. Obniżenie kosztów budowy następuje w wyniku zabudowy przemysłowej stacji transformatorowej w pobliżu urządzeń potrzebujących dużo energii elektrycznej. Zyski generuje się dzięki zakupowi małej ilości kabli niskiego napięcia. W tradycyjnych rozwiązaniach ilość i długość kabli niskiego napięcia jest bardzo duża, ponieważ tego typu stacje zabudowane są przy granicy działki przedsiębiorstwa Wybór takich stacji transformatorowych skutkuje zakupem drogich, grubych miedzianych kabli niskiego napięcia Kable elektryczne nagrzewając się od przepływającego prądu, zamieniają znaczną część energii elektrycznej w  ciepło.

Mankamenty dotychczasowych rozwiązań minimalizuje budowa zasilania energetycznego zakładu, przy zastosowaniu przemysłowej stacji ICZ-E. W efekcie wśród dostępnych na rynku stacji transformatorowych, jedynie opatentowana przez Elektrobud S.A. przemysłowa stacja transformatorowa spełnia wymagania przemysłu w obniżaniu stałych kosztów.

Istotnym atutem ICZ-E jest też możliwość zainstalowania jej w dogodnym miejscu, żeby jeszcze lepiej wykorzystać zagospodarowanie terenu firmy produkcyjnej. Elektrobud S.A. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, już na etapie projektowania może zaproponować umiejscowienie przemysłowych stacji transformatorowych ICZ-E nie tylko na powierzchni hali produkcyjnej, ale także pod jej zadaszeniem lub bezpośrednio na dachu, co po raz kolejny potwierdza fakt, że to rozwiązanie jest najbardziej innowacyjnym ze wszystkich dostępnych na rynku.

Elektrobud S.A. swoją ofertę kompleksowo dostosował do potrzeb klienta, oferując stacje parterowe i piętrowe. Ich konstrukcja jest opatentowana i na tyle innowacyjna, że można je wkomponować w najbardziej dogodne miejsce wewnątrz obiektu przemysłowego lub na jego dachu. Dodatkowym, a także bardzo istotnym atutem tego produktu, szczególnie w dobie energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska naturalnego rozwiązań, jest jego proekologiczny charakter, wynikający z ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

 

Marcin Pawlenka