IT DLA WODOCIĄGÓW

Gospodarka Informacje Innowacyjność Rozwiązania IT

Cyfrowa rewolucja postępuję w polskiej gospodarce, rozwiązania IT dla przemysłu są coraz bardziej zaawansowane a wyzwania jakim mają sprostać są coraz bardziej wymagające. Dotyczy to również branży wodno – kanalizacyjnej. Z jednym z właścicieli firmy „Piątka” – Maciejem Lewandowskim o tym jak ze zmianami na rynku radzi sobie pionier takich rozwiązań rozmawiał Krzysztof Kozioł.  

Firma Piątka jest obecna na rynku od prawie 30 lat, jak zmieniał się przez ten czas rynek systemów informatycznych i jak dawaliście sobie radę z tak dynamicznymi zmianami?

Maciej Lewandowski: 30 lat to wiele małych i kilka dużych zmian na rynku sprzedaży mediów. Między innymi były to wprowadzenie w 1993 roku podatku VAT do rozliczeń, denominacja, problem milenijny, podział PGNiG na Obrót i Dystrybucję. Tu warto zaznaczyć, iż jako pierwsza firma w Polsce dostosowaliśmy nasz system do nowych okoliczności. Ostatnie zmiany to wprowadzenie akcyzy w gazie i rozliczeń w kilowatogodzinach. W tym czasie także w obszarze usług informatycznych zachodziło wiele zmian. Zmieniały się technologie, pojawiały się nowe języki programowania. Zmieniało się także podejście do świadczenia usług dla klienta. Już w 2002 roku stworzyliśmy produkt dla PGNiG, który był protoplastą eBOK-a. Od kilku lat wokół nas dokonuje się kolejna rewolucja cyfrowa nabierająca dużego tempa dzięki wykorzystaniu cloud computing’u. W Polsce wykorzystanie rozwiązań w chmurze wciąż raczkuje choć staje się coraz bardziej popularne. Staramy się sprostać i temu wyzwaniu, stąd w naszej ofercie usługi dla przedsiębiorstw świadczone w modelu SaaS(Software as a Service). Korzystając z naszych doświadczeń staramy się także edukować innych w tym obszarze. Wyznajemy zasadę, że nawiązując współpracę nawiązujemy ją na lata. Zatem nie liczy się chwilowy zysk a zaufanie.

 

Co skłoniło Państwa, aby opracować system właśnie dla dystrybutorów wody i energii?

Początki firmy to stworzenie prostego systemu do ewidencji gazomierzy i rozliczeń gazu, który przez lata rozbudowywał się i ewoluował. System wciąż używany jest w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie oraz Polskiej Spółce Gazowniczej. Zdobyte przez te lata doświadczenie oraz poznanie specyfiki rozliczeń mediów, konieczność nadążania za zmianami w otoczeniu biznesowym skłoniło nas do stworzenia nowego rozwiązania. Produktu, który ma być na tyle uniwersalny by służył nie tylko do rozliczeń gazu ale także energii i wody. Decyzja ta zatem była podyktowana z jednej strony potrzebą wykorzystania zdobytej wiedzy i dostarczenia nowej jakości na rynek, z drugiej zaś dywersyfikacją klienta.

 

Jakie są najważniejsze zalety waszego sztandarowego produktu czyli sytemu Pincasso Net? Jakie są najważniejsze korzyści i możliwości jakie daje on użytkownikowi?

Prawdopodobnie najważniejszą cechą systemu Pincasso Net jest prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs, który pozwala łatwo zarządzać zadaniami do wykonania. Większość operacji jest zautomatyzowana i ogranicza się tylko do weryfikacji sytuacji wątpliwych. Dzięki temu takie elementy procesu jak: wystawianie faktur, księgowania wpłat, windykacja przedsądowa itp. zostały maksymalnie uproszczone. System wspiera pracowników także generując automatyczne powiadomienia oraz umożliwiając wygodne śledzenie procesu obsługi klienta. W jednym miejscu użytkownik uzyskuje dostęp do zgłoszeń z eBoka, telefonicznych, zadań wynikających z obsługi i rozliczenia umów.

Poprzez Pincasso Net oferujemy zarówno jako rozwiązanie instalowane u Klienta oraz jako usługę w chmurze. Korzystanie z usługi w chmurze sprawia, że przedsiębiorstwo nie musi ponosić kosztownych inwestycji w infrastrukturę. Umożliwia to szybkie wdrożenie i wyższe bezpieczeństwo. Łatwo skaluje się do potrzeb a co za tym idzie nie wymaga nadmiernych inwestycji. To wszystko przekłada się na przewidywalne miesięczne koszty.

 

 Jakie były największe wyzwania przy jego tworzeniu?

Niewątpliwie wyzwaniem było znalezienie uniwersalnych reguł. Chcieliśmy zaprojektować tak system tak – by był łatwo skalowalny oraz mógł być w prosty sposób dostosowywany do specyfiki poszczególnych przedsiębiorstw. Budowanie systemu dla branży, która nieustanie ewoluuje i zmienia swoje wymagania a klient często oczekuje szybkich i dedykowanych rozwiązań, jest wyzwaniem.

 

 Czy użytkownik ma dostęp do danych  swojej firmy w każdej chwili i w każdym miejscu?

Zależnie od ustawień jakie wprowadza sam użytkownik system daje dostęp do danych w każdej chwili i w każdym miejscu. Wiele komponentów systemu jest wręcz dedykowanych do pracy na urządzeniach przenośnych (tabletach i telefonach).

 

Jakim jeszcze sektorom gospodarki dedykowane są wasze rozwiązania?

W swoim portfolio oprócz rozwiązań specyficznych dla przedsiębiorstw świadczących sprzedaż mediów, posiadamy także rozwiązania, które praktycznie można wdrożyć wszędzie. Są to Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta, Sherlock – rozbudowany dziennik zdarzeń pozwalający na śledzenie operacji i procesów biznesowych w różnych systemach, FitBI – lekki system typu Business Intelligence, Sprzefak++ – system do wystawiania dowolnych faktur.

 

Czy pracujecie nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami w systemach zarządzania?

Tak, niedawno do naszej oferty dodaliśmy dwa produkty FitBI-a oraz Sherlock-a pozwalające na wygodne i szybkie śledzenie oraz analizę procesów biznesowych. Ułatwiają poznanie interakcji między uczestnikami procesów oraz przeprowadzanie audytów w firmach. Systemy te mogą znacząco ułatwić i usprawnić zarządzanie przedsiębiorstwem. Niewątpliwie będziemy rozwijać te rozwiązania.

 

W dzisiejszych czasach branża IT nie traci tempa i rozwija się bardzo szybko, jakie są państwa sposoby aby przekonać do siebie klienta?

Oprócz oferowania produktów podejmujemy także działania w obszarze edukacji tzn. dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Między innymi od kilku miesięcy prowadzimy regularnie cykl „webiarni” czyli seminariów internetowych  ( http://webinaria.piatka.pl ) na różne tematy – od ogólnej wiedzy po prezentacje naszych rozwiązań. W październiku wraz z Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie organizujemy szkolenie poświęcone transformacji cyfrowej i tematyce cloud computing.

Mówiąc o edukacji dodam, że wspieramy także inicjatywy związane z nauką dzieci. Piątka już po raz drugi będzie głównym partnerem konferencji Koderek (http://koderek.edu.pl), która przybliża uczniom i dorosłym świat nowych technologii.

 

Dziękuję za rozmowę