KONKURENCYJNOŚĆ TKWI W DETALACH

Gospodarka Innowacyjność

W wielu samochodach montowanych w Europie znajdują się detale z tworzyw sztucznych produkowane w zakładach SPLAST.  Niewielu Europejczyków wie, że w swoich łazienkach, lodówkach i warsztatach posiadają produkty polskie  – a konkretnie z Krosna, bo tam właśnie znajduje się siedziba spółki. SPLAST to również największy polski i czołowy europejski producent profesjonalnego ręcznego sprzętu do utrzymywania czystości.

Firma została założona w 1989 roku przez Tadeusza Sanockiego, który do dziś jest prezesem zarządu. Uruchomił on wtedy pierwszą wtryskarkę produkując detale z tworzyw sztucznych dla klienta z branży motoryzacyjnej. W 1993 roku rozpoczęto produkcję profesjonalnego sprzętu ręcznego do utrzymywania czystości, a rok później firma zaprezentowała na poznańskich targach Polagra pierwszy wózek do sprzątania. SPLAST od samego początku swojej działalności funkcjonuje jako firma rodzinna ze 100 proc. kapitałem prywatnym. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce, a także kluczowy dostawca dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej, AGD, meblarskiej i kosmetycznej. To również czołowy polski i europejski producent profesjonalnego sprzętu ręcznego do utrzymywania czystości, który znajduje szerokie zastosowanie w efektywnym sprzątaniu biur, hoteli, szpitali, szkół, zakładów przemysłowych itp. Oprócz rynku krajowego, firma eksportuje swoje produkty do wielu krajów UE, w tym Niemiec, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Finlandii, Grecji, Czech, Słowacji, Litwy, Węgier, a także do Norwegii, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Spółka posiada trzy zakłady produkcyjne, pierwszy przy siedzibie firmy w Krośnie – otwarty w 2014 roku, drugi w Jedliczu, a trzeci – najnowszy to ostatnia inwestycja SPLAST: zakład produkcyjny w węgierskim Miskolcu. W 2017 roku otwarto Centrum Badawczo-Rozwojowe SPLAST, które wyposażone jest w najnowsze urządzenia badawcze, w tym m.in. w maszynę wytrzymałościową, skanery pomiarowe, maszynę współprzędnościową, multisensorową maszynę pomiarową czy maszynę do spiekania metalu.

Innowacje wpisane w rozwój

SPLAST jesT firmą innowacyjną, na bieżąco korzysta z najnowszych komputerowych systemów organizacyjnych, pozwalających nadzorować proces produkcji w trzech najważniejszych jej zakresach: jakościowym, technologicznym i produkcyjnym. Spółka wdrożyła centralny system zarządzania procesem produkcji klasy MES , obejmujący m.in. jej planowanie, nadzorowanie istotnych dla zapewnienia jakości parametrów technologicznych, utrzymanie ruchu i serwisowanie. Komputerowo sterowany jest również przepływ surowców i wyrobów gotowych, co umożliwia optymalne wykorzystanie magazynu z zachowaniem pełnej identyfikowalności tych ostatnich. Pomaga w tym również zastosowanie transportu pneumatycznego, który wyeliminował – znacznie mniej wydajny – wózkowy. Ponadto firma wdrożyła elektroniczny system obiegu dokumentów, usprawniając przepływ informacji. SPLAST posiada w swoich zakładach produkcyjnych nowoczesne laboratoria pomiarowe, wyposażone m.in. w maszyny pomiarowe 3D Zeiss / Minolta, przestrzenne skanery optyczne 3D Atos, optyczny mikroskop służący do bezstykowego pomiaru poszczególnych elementów, czy spektrofotometry umożliwiające dokładny pomiar koloru. Zakłady SPLAST wyposażone są w nowoczesny park maszynowy mając duże możliwości produkcyjne i oferując swoim klientom szeroki wachlarz technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych m. in.:  wtryski 1,2,3 i 4-komponentowe, zgrzewanie (wibracyjne i  ultradźwiękowe), różnego typu nadruki, montaże, klejenie czy plazmowanie. SPLAST w ramach swoich struktur posiada również nowoczesną narzędziownię z doświadczonym zespołem projektantów oraz konstruktorów realizując projekty od idei do produktu czyli poprzez proces projektowania 3D, analizy przedwdrożeniowej (m.in. Moldflow), produkcję narzędzia, produkcję detali aż po finalny montaż.

W zgodzie z ekologią

Siedziba SPLAST to bardzo innowacyjny obiekt. Jako jeden z nielicznych na Podkarpaciu spełnia kryteria ekologicznych i inteligentnych budynków. W obiekcie zastosowano szereg kreatywnych i nowoczesnych rozwiązań, które optymalizują procesy produkcyjne, zapewniają wysokie standardy bezpieczeństwa oraz komfort pracowników, jednocześnie ograniczając zużycia nośników energii.

Synergia nauki z biznesem

SPLAST współpracuje między innymi z Politechniką Rzeszowską,  Wydziałem Form Przemysłowych ASP w Krakowie czy PWSZ w Krośnie. Działania te nie pozostają bez echa. W ubiegłym roku zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC docenił wieloletnią współpracę SPLAST z uczelniami technicznymi oraz lokalnymi szkołami średnimi w kwestii tworzenia kierunków kształcenia oraz programów nauczania dostosowywanych do realnych potrzeb gospodarki i przyznał firmie wyróżnienie w kategorii Promocja Kształcenia Zawodowego. To nie jedyne wyróżnienie. Prezes SPLAST, Tadeusz Sanocki został odznaczony medalem Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej. Przyznane przez Senat PRZ wyróżnienie to ukoronowaniem wieloletniej i bardzo udanej współpracy z Politechniką.

Rzetelny Pracodawca

Dzięki prężnemu rozwojowi firma mocno inwestuje w ludzi, szkoląc i zatrudniając nowych pracowników. Innowacje i rozwój pracowników to siła napędowa firmy. SPLAST stawia na młode i otwarte umysły, które pod czujnym okiem doświadczonych fachowców mogą w pełni rozwinąć swoje skrzydła. Taka współpraca nabiera charakteru symbiozy pomiędzy pokoleniami – młodzi pracownicy mają możliwość poszerzenia posiadanej wiedzy, natomiast ich nauczyciele uczą się przełamywać utarte schematy rozwiązań. Firma motywuje pracowników do zgłaszania ulepszeń w miejscu pracy, dając przy tym możliwość doskonalenia ich umiejętności i dostęp do specjalistycznych szkoleń.

SPLAST systematycznie stawia sobie kolejne wyzwania do realizacji jako jeden z najważniejszych czynników, gwarantujących utrzymanie wysokiej pozycji na rynku. Każdy kolejny rok jest dla Grupy SPLAST lepszy od poprzedniego, odnotowywany jest wzrost produkcji i sprzedaży. Celem firmy jest utrzymanie tej tendencji. Zakład pracuje przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Codziennie zużywa się tu około 45  ton surowców dziennie, a prawie ¾ powstałych z nich produktów trafia na eksport.

Martyna Motylska