LIDER INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII W MOTORYZACJI

Gospodarka Informacje Innowacyjność

BorgWarner Poland jest częścią światowego koncernu BorgWarner Inc., zajmującego się głównie produkcją komponentów i zaawansowanych systemów dla pojazdów samochodowych. Spółka powstała w 2008 r, jako trzecia dywizja korporacji na rynku europejskim, obok Niemiec i Węgier, potrafi rocznie wyprodukować blisko dwa miliony turbosprężarek. Innowacyjne rozwiązania oraz nastawienie na rozwój spółki i pracowników – to podstawa działania jednego z największych potentatów motoryzacyjnych na świecie.

Technologie, jakie są wykorzystywane w zakładzie do projektowania i produkcji turbosprężarek, znacznie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji substancji szkodliwych, jednocześnie poprawiając właściwości jezdne pojazdów. Mimo, że przemysł motoryzacyjny w Polsce głównie zlokalizowany jest na Górnym i Dolnym Śląsku, to decyzja o ulokowaniu firmy na Podkarpaciu okazała się strzałem w dziesiątkę. Głównie z powodu niskiej konkurencji w kwestii pozyskiwania pracowników. Pokazano, że Podkarpacie to nie tylko przemysł lotniczy, ale i silna oraz prężnie rozwijająca się branża automotive. BorgWarner Poland w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie, aktualnie zatrudniając ponad 1500 pracowników. Spółka stale poszerza zdolności produkcyjne, stawiając kolejne hale i budynki. W ubiegłym roku zakład się rozbudował, dodając do swoich zasobów ok. 15 tys. m2 powierzchni roboczej, dzięki czemu obecnie posiada 9 ha terenów zabudowanych.

Silna kadra

Dyrekcja zakładu duży nacisk kładzie na pozytywne relacje z pracownikami.

– Jesteśmy firmą produkcyjną, w której sercem spółki są obszary okołoprodukcyjne, a cała reszta jest tzw. mózgiem. Uważam, że jesteśmy młodym, zgranym i dynamicznym zespołem, który dobrze zmotywowany, potrafi zdziałać cuda. Stabilizacja potwierdza, że idziemy w dobrym kierunku i mamy dobre warunki do pracy podkreślone odpowiednią atmosferą i wartościami – mówi Anna Ledwożyw, senior HR manager BorgWarner Poland Sp. z o.o.. – Mimo wszechobecnego problemu, tzw. millenialsów, przychodzących do pracy z nieco innymi wartościami i celami, my jako kadra zarządzająca potrafiliśmy skutecznie dostosować się do zmieniających się warunków. Nie mamy problemów z rekrutacją pracowników, w związku z czym do 2020 roku chcemy zatrudniać około 2000 osób – dodaje.

Firma regularnie prowadzi ankiety satysfakcji pracy i kultury organizacyjnej. To, co wysuwa się na pierwsze miejsce, to otwartość na wyzwania i odpowiednio szybka reakcja na potrzebę rozwoju każdego pracownika na każdym szczeblu. Pracownicy mogą zgłaszać inicjatywy i kierunki, w jakich chcieliby się szkolić, dzięki czemu każdy członek zespołu czuje przynależność do organizacji, jaką jest BorgWarner Poland.
– Nasi pracownicy są również otwarci na wspieranie lokalnych społeczności. Uważam, że wyzwolenie wśród ludzi zaangażowania wyrastającego ponad zwykłe obowiązki, daje poczucie silnej motywacji jako inicjatora, a nie zwykłego pracownika – mówi Anna Ledwożyw.

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Kadra zarządzająca prowadzi bardzo dużo działań w zakresie CSR. Inicjują je głównie pracownicy. – Istotnym elementem naszej organizacji jest budowanie świadomości bezpieczeństwa pracy. Poszczególne jednostki BorgWarner nagradzamy za przepracowanie miliona godzin bez wypadków. Dywizja Turbo Systems przepracował właśnie trzy miliony godzin bez wypadku przez ok. trzy miesiące. Proszę sobie wyobrazić, na jak wysokim poziomie musi być bezpieczeństwo pracy i co najważniejsze, świadomość naszych pracowników – mówi Anna Ledwożyw – To, co w tym momencie promujemy, to pewnego rodzaju zachowania i kulturę, żeby pracownicy sami sobie potrafili zwrócić uwagę, w momencie dostrzeżenia zagrożenia. Odpowiednia reakcja i przewidywanie niebezpieczeństwa znacząco obniżyło statystyki wypadów – dodaje.

dav

Na uwagę zasługuje również inicjatywa zbierania kilometrów poprzez jazdę na rowerze. Na pomysł wpadli pracownicy, a dzięki niewielkiemu wkładowi środków finansowych ze strony firmy, udało się sfinalizować projekt. Od kwietnia do października wszyscy pracownicy wychodzą na wspólny spacer, na ok. 15-20 minut, zbierając kilometry. W ubiegłym roku polski oddział był na drugim miejscu, spośród 13 zakładów dywizji Turbo Systems na świecie. Kilometry oczywiście są przeliczane na pieniądze, które są przekazywane lokalnym organizacjom dobroczynnym. Spółka wspiera wiele akcji charytatywnych, w tym na uwagę zasługuje coroczny program „Skrzydła” Caritas Polska, który firma regularnie wspiera, czy opieka nad Domem Dziecka w Strzyżowie.

 

Środowisko też jest ważne

Firmie nie jest obojętna ochrona środowiska, czego dowodem są liczne certyfikaty, m.in. za zrównoważone budownictwo. Zakład produkcyjny cechuje bardzo niska emisja, która w budynkach, gdzie nie ma produkcji, jest praktycznie równa zeru.
– Jeżeli chodzi o emisję typowo przemysłową, która oczywiście się pojawia, np. w centrum technicznym, to osiąga ona wartości minimalne. Pod ziemią posiadamy zbiorniki wody deszczowej, którą wykorzystujemy do podlewania terenów zewnętrznych. Wszystkie nasze budynki są certyfikowane normami ochrony środowiska. Spełniamy wiele wymogów, nie tylko polskich, ale i międzynarodowych. Wyprzedzamy regulacje prawne, które obowiązują w Polsce, pokazując całemu otoczeniu, że firma produkcyjna może też być przyjazna środowisku – dodaje Anna Ledwożyw.

Wciąż do przodu

BorgWarner Poland mimo, że jest częścią ogromnej korporacji stale pokazuje, że jego wewnętrzna kultura organizacyjna jest zupełnie inna, niż w większości tego typu korporacji. Tak jak mówi dewiza firmy, ludzie sami kreują obraz korporacji. Wystarczy zapytać pierwszego napotkanego pracownika, aby przekonać się, że mentalnie nikt nie czuje się jak członek dużej korporacji. Pozytywna atmosfera i przyjazne nastawienie do pracownika, pozwala osiągać niebanalne i zadziwiające efekty. Nie ma tzw. mikromanagementu, dzięki czemu jasno określone cele pozwalają realizować codzienne obowiązki w sposób efektywny. Taki model operacyjny wdrażany jest we wszystkich zakładach BorgWarner Inc. i wszędzie przynosi dobre rezultaty.

Wojciech Grabarczyk