POLSKA INNOWACJA NA SKALĘ GLOBALNĄ

Innowacyjność Nauka

ICZ-E czyli Inteligentne Centrum Zarządzania Energią, to najnowoczęśniejsze rozwiązanie technologiczne wśród stacji transformatorowych. Dzięki niemu firma Elektrobud S.A. udowania, że polska myśl technologiczna potrafi połączyć w sobie takie cechy jak zysk przez oszczędności, estetyczne i praktyczne zagospodarowanie przestrzeni, ekologię oraz bezpieczeństwo.

Inteligentne Centrum Zarządzania Energią to nowoczesne rozwiązanie na skalę europejską, które tradycyjne, betonowe czy słupowe stacje transformatorowe wyprzedza technologicznie między innymi dzięki wymiernym, wyliczalnym korzyściom finansowym, które wynikają z obniżenia kosztów budowy zasilania elektroenergetycznego i zmniejszenia strat cieplnych. Przykładowo w zakładzie produkcyjnym, który pracuje przez 22 dni w miesiącu, w systemie dwuzmianowym miesięczna strata w przesyle energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnego rozwiązania to zysk ponad 5 tys. zł. W skali roku generuje zysk w wysokości 60 tys. zł. Obniżenie kosztów uzyskuje się dzięki zakupie mniejszej ilości kabli niskiego napięcia niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Gdzie ilość i długość tych kabli jest bardzo duża. Kolejny dowód na mniejsze obciążenie budżetu, który można osiągnąć dzięki ICZ-E  jest ograniczenie do minimum strat w przesyle energii elektrycznej, która wynika z faktu iż kable nagrzewają się od przepływającego prądu. W efekcie, znaczną część przesyłanej energii elektrycznej zamienia się w ciepło. Mankamenty tradycyjnego rozwiązania minimalizuje budowa zasilania energetycznego zakładu, przy zastosowaniu przemysłowej stacji ICZ-E. W efekcie wśród dostępnych na rynku stacji transformatorowych, jedynie opatentowana przez Elektrobud S.A.Sumaryczny zysk z obniżenia kosztów budowy i kosztów eksploatacji to około milion złotych.

Praktycznie, a zarazem estetycznie

Warto skupić się na możliwości zlokalizowania przemysłowej stacji transformatorowej nie przy granicy działki, gdzie znajduje się przedsiębiorstwo produkcyjne, ale na hali produkcyjnej lub na jej dachu, która zaoszczędzi metraż na działce i nie przyczyni się do zmieniania krajobrazu przedsiębiorstwa w przeciwieństwie do tradycyjnych stacji stransformatorowych. Dotyczy to zarówno tradycyjnej słupowej stacji transformatorowej jak i betonowej. Ta druga, swoją estetyką nie wiele różni się od betonowego śmietnika z pojemnikami do segregacji odpadów, które stanowią krajobraz chyba każdego osiedla z wielkiej płyty.

Odpowiedzią na te niezbyt estetyczne i archaiczne rozwiązania jest oferta Elektrobud S.A. Dostosowane w pełni do potrzeb klientów. Spółka oferuje zarówno przemysłowe stacje transformatorowe ICZ-E w wersji parterowej i piętrowej. Każdą z nich można umieścić wewnątrz zakładu produkcyjnego lub na jego dachu, w dogodnym miejscu. Co po raz kolejny potwierdza fakt, że to rozwiązanie to najbardziej innowacyjna, polska myśl techniczna.

Ekologia i bezpieczeństwo w jednym

Nie podlega dyskusji również przyjazny środowisku naturalnemu charakter ICZ-E, wynikający przedewszyskim z ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Przy obecnych prognozach gospodarczych odnośnie stale rosnących kosztów energii ekspreci zalecają inwestowanie w zakładach produkcyjnych, czy też biurowcach albo galeriach handlowych w rozwiązania oparte na oszczędnościach w eksploatacji. Dzięki przemysłowej stacji transformatorowej ICZ-E jednocześnie dbając o dobro ekologiczne inwestor podnosi bezpieczeństwo w instalowanym obiekcie. Stację można umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, którzy bez żadnych utrudnien mogą wykonywać nadal swoje prace. Gwarancją wysokich standardów bezpieczeństwa jest metalowa obudowa, stanowiąca klatkę Faradaya, przez która nie przeniknie pole elektromagnetyczne – co sprawia, że ICZ-E jest rozwiązaniem w pełni bezpiecznym.

Elektrobud S.A. swoją ofertę kompleksowo dostosował do potrzeb klienta, oferując stacje parterowe i piętrowe. Ich konstrukcja jest opatentowana i innowacyjna, można je wkomponować w najbardziej dogodne miejsce wewnątrz obiektu przemysłowego lub na jego dach miejsce. Bardzo istotnym atutem tego produktu, szczególnie w dobie energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska naturalnego rozwiązań, jest jego proekologiczny charakter, wynikający nie tylko z ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Więcej informacji na stronie www.elektrobud.pl

 

Marcin Pawlenka, Paweł Wala.