PRZEWAGA DZIĘKI TECHNOLOGII

Gospodarka Innowacyjność Wodociągi

Prawie 20 lat na rynku, 75 projektów o łącznej wartości 520 mln zł, zrealizowanych dla klientów z całego świata. To imponujący dorobek inżynierów z opolskiej firmy West Technology & Trading. 

Nazwa West Technology & Trading może sugerować jeden kierunek rozwoju firmy, ale nic bardziej mylnego. Opolska firma mimo tego, że jest niewielką firmą rodzinną, działa na całym świecie. Zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych instalacji z branży chemicznej, energetycznej i ekologicznej. Obecnie głównym przedmiotem działalności firmy jest opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych / ekologicznych technologii przemysłowych i unikatowych instalacji w branży chemicznej i energetycznej. Firma wykonuje projekty badawcze, wdrażanie technologii, kompleksowe projekty techniczne i generalne wykonawstwo. Jednym z priorytetów jest zagospodarowaniem gazów odpadowych powstających przy produkcji. Stworzyła między innymi pierwszą w Polsce instalację, która jednocześnie oczyszcza i stabilizuje gaz, produkując z niego energię. Działa ona do dziś na terenie zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu.

Tworzenie takich instalacji to ogromne wyzwanie inżynierskie, ponieważ wymaga kompleksowego i indywidualnego podejścia do każdego projektu. Wprowadzenie do użytku takiej instalacji oznacza dla zakładu nie tylko zmniejszenie zużycia energii i pozyskanie nowego surowca dla swojej działalności, ale też znaczący spadek kosztów produkcji. W ciągu wielu lat zajmowania się tym tematem WTT opracowała wiele innowacyjnych technologii. W asortymencie opolskiej firmy są autorskie technologie oczyszczania gazów poprocesowych, technologia krystalizacji substancji organicznych i nieorganicznych. W pracach nad nimi, specjalistów firmy wspierają uczeni między innymi z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Krakowskiej i Politechniki Opolskiej. Z prezesem zarządu, Adamem Zadorożnym, rozmawia Krzysztof Kozioł.

Siedziba firmy w Opolu

W przyszłym roku firma obchodzi 20-lecie działania. Gdzie widzi Pan źródło jej sukcesu z tej perspektywy?

W tym, że nieustannie napędza nas tworzenie innowacji. Na tym polega nasza praca, bo każda realizacja jest inna. Działamy głównie w sferze instalacji do oczyszczania i stabilizacji gazów powstających przy produkcji oraz instalacjach do przetwórstwa odpadów. Początki były bardzo trudne i patrząc z perspektywy dwudziestu lat, nie wiem czy zdecydowałbym się jeszcze raz na rozpoczęcie tej działalności. Urzędnicy nie rozumieli sposobu prowadzenia różnych projektów badawczych. Bezustannie wtrącali się w koszty i zakres naszej współpracy z zagranicą. Teraz zaczęło się to na szczęście zmieniać. Jesteśmy gdzie jesteśmy dzięki ludziom, którzy z nami pracują. Udało się nam stworzyć wspaniałą rodzinną atmosferę, możemy swobodnie się komunikować, dzięki temu nasza praca jest skuteczniejsza i szybciej rozwiązujemy problemy jakie pojawiają się podczas realizacji projektów. Bycie skrajnym indywidualistą w biznesie to tragedia, która pogrążyła już niejedną firmę, my wiemy jak skutecznie współpracować zarówno w ramach naszego zespołu, jak i z innymi firmami.  

 

Nad czym obecnie Państwo pracują?

Obecnie prowadzimy wart 12 mln zł projekt z Politechniką Wrocławską. Są to badania nad innowacyjną technologią krystalizacji na bazie nowego typu krystalizatora do związków organicznych. Technologia krystalizacji substancji organicznych w procesach chemicznych będzie miała zastosowanie w chemii, farmacji i przemyśle kosmetycznym. Pozwoli ona uzyskać wyższą czystość wydzielonej substancji po znacznie niższych kosztach energetycznych. Zmniejszenie zużycia energii w procesie może sięgnąć nawet 50 proc. Kluczem do sukcesu jest doskonała kontrola temperatury w procesie, wiele środków organicznych ma zbliżoną temperaturę krystalizacji z temperaturą topnienia. Trzeba tu zaznaczyć, że prekursorem badań i tym, który opracował teorię i metodę krystalizacji jest dr Sławomir Misztal z Politechniki Wrocławskiej. My tylko stworzyliśmy urządzenie i opracowujemy metody produkcji na skalę przemysłową. Za 3-4 lata gotowe rozwiązanie będzie można wdrażać na rynek. Wówczas, jako druga firma na świecie, będziemy dysponowali takim rozwiązaniem.

 

WTT zajmuje się również utylizacją odpadów. Czy trwają obecnie prace nad rozwiązaniami z tej dziedziny?

Od stycznia tego roku ruszyliśmy pełną parą z projektem dotyczącym tego sektora działań WTT. Obecnie trwają prace badawcze i inżynierskie nad uruchomieniem w Brzegu testowej instalacji opierającej się o kompleksową  technologię całkowitej utylizacji osadów ściekowych. Z surowców organicznych, które znajdują się w tamtejszych osadach, wytwarzana będzie energia elektryczna lub cieplna, która będzie potem użytkowana przez zakład. Z pozostałości nieorganicznej uzyskiwane będą produkty końcowe w postaci materiałów budowlanych takich jak: bazalt, podsypka, kostka brukowa, a woda będzie oczyszczana do pierwszej klasy czystości. Wartość tego projektu to ok. 15 mln zł. Według analiz specjalistów, w Polsce na chwilę obecną znajduje się ponad dwa miliony metrów sześciennych odpadów ściekowych. Co gorsza ta liczba rośnie z roku na rok. Dla ponad 1700 polskich oczyszczalni ścieków i przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych to ogromny problem. Tym bardziej, że w nadchodzących miesiącach dojdzie do zmiany w przepisach odnoście utylizowania odpadów i osadów. A koszty z nimi związane i bez tego rosną coraz szybciej. Sytuacja w innych krajach wygląda podobnie. Wartość światowego rynku zagospodarowania odpadów oscyluje na wysokości 400 miliardów dolarów.

Aby zrealizować planowane przedsięwzięcia WTT posiada pełen potencjał projektowy we wszystkich branżach, a także potencjał w realizacji inwestycji „pod klucz” jako generalny wykonawca.

 

Dziękuję za rozmowę