ŚWIATOWA RENOMA OPARTA NA ZAUFANIU

Gospodarka Informacje Innowacyjność

Niewiele polskich firm może się pochwalić takimi sukcesami na rynkach zagranicznych jak Grupa SPLAST. Z Prezesem Zarządu Tadeuszem Sanockim i Dyrektor Handlowym  Agnieszką Sanocką – Zajdel o eksporcie polskiej myśli technicznej i polityce propracowniczej rozmawia Krzysztof Kozioł.

 

Co dla Państwa oznacza otrzymanie nagrody Rzetelny Pracodawca 2018?

TS: To potwierdza słuszność naszej polityki wobec pracowników. Dbamy o naszą załogę, bo to oni są podstawą sukcesu Grupy SPLAST. Tylko dzięki trudowi i zaangażowaniu, jaki co dzień ci ludzie wkładają w swoją pracę, możemy mówić o naszych dokonaniach i myśleć o nowych rozwiązaniach, jakie razem stworzymy. Od samego początku, czyli niemal od 30 lat jesteśmy firmą rodzinną i zawsze najwięcej uwagi poświęcałem temu, żeby być w porządku wobec załogi.

Co według Państwa zdecydowało o przyznaniu tej nagrody?

TS: Myślę, że zdecydowało to, że stawiamy na wiedzę. Systematycznie podnosimy poziom kompetencji naszych pracowników. Na bieżąco monitorujemy, jakimi szkoleniami, studiami, kursami, a nawet konferencjami moglibyśmy podnieść poziom wiedzy naszych pracowników. Pracownicy Grupy SPLAST biorą udział w międzynarodowych konferencjach, w kraju i zagranicą, wyjeżdżają na zagraniczne targi, współpracują z krajowymi i zagranicznymi uczelniami, co wspiera znacznie rozwój zawodowy. Sądzę, iż takie podejście integruje z firmą. Pokazuje też początkującym pracownikom, że chcemy w nich inwestować.

Jak to wygląda w praktyce?

AS-Z: Współpracujemy z lokalnymi placówkami edukacyjnymi. Zaczynamy od najlepszych szkół zawodowych średniego szczebla. Dwa największe ośrodki, z jakimi współpracujemy to Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 Krośnie, z którymi realizujemy autorskie programy nauczania.  W tym roku już 30 uczniów z tych placówek odbywało u nas praktyki w działach Narzędziowni, Utrzymania Ruchu czy Logistyki. Jednak naszym największym partnerem jest Politechnika Rzeszowska. To współpraca o wieloletniej już tradycji. Nasz Prezes jest członkiem Rady Gospodarczej Wydziału Chemicznego. Dzięki temu staramy się mieć wpływ na proces kształcenia studentów, szczególnie, iż nasza znajomość rynku pracy od praktycznej strony pozwala nam podpowiadać uczelni, w jakim kierunku powinno pójść nauczanie.

TS: Bardzo wielu studentów odbywa u nas staże i pisze prace licencjackie i magisterskie na podstawie problematyki, jaką poznali u nas. Najlepsi z nich trafiają po zakończeniu nauki do firmy, co roku przyjmujemy ok 10 absolwentów. Jednak nie zatrzymujemy się na tym etapie, motywujemy pracowników do doktoryzowania się na Politechnice Rzeszowskiej. Nie jest to jednak jedyna uczelnia wyższa, z którą współpracujemy. Kuźnią kadr dla naszej firmy jest również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. System współpracy jest identyczny jak z PRZ. Od praktyk w toku studiów po etat w Grupie SPLAST dla najlepszych.  Ale w naszych zakładach można spotkać również studentów Politechniki Krakowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej czy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Blisko współpracujemy z uczelniami czy innymi jednostkami naukowymi, aby podnosić kompetencje naszej załogi.

Od kiedy ten system funkcjonuje w Grupie SPLAST?

AS-Z: Od początku firmy. W latach 90. stawialiśmy na proces kompleksowego przygotowania pracownika do pracy w naszych zakładach. Jako jedna z pierwszych firm w regionie mamy nawet zaplecze szkoleniowe. Nasz Prezes przez wiele lat pracował jako nauczyciel, więc dydaktyka jest mu bliska. Dzięki temu lepiej rozumiał, jak ukierunkować relację pracownik – pracodawca i opracował system tak, aby były to relacje partnerskie, bo to jest cel całego systemu – by ludzie nam ufali. Jesteśmy dumni że zrobiło to ponad 500 osób.

A co firma zyskuje w ten dzięki takiej polityce?

TS: Jesteśmy firmą o wyłącznie polskim kapitale, ale walczymy o klienta na rynkach światowych, a tam o sukcesie decydują innowacyjne rozwiązania przy atrakcyjnej cenie. Poszerzanie horyzontów zawodowych pracowników sprawiło, że mamy prężnie działające Centrum Badawczo-Rozwojowe. Pracujemy nad bardzo zaawansowanymi projektami, między innymi z branży motoryzacyjnej. Razem z naszymi klientami współpracujemy w zakresie rozwoju detali z tworzyw sztucznych, oferując im niemal już trzydziestoletnie doświadczenie, zaawansowane technologie, własne zaplecze badawcze oraz nowoczesny park maszynowy.

AZ-S: Branża motoryzacyjna jest trudna, zmiany w niej postępują bardzo szybko. Działamy w trzech skalach. Współtworzymy projekty badawczo-rozwojowe o skali światowej, europejskiej i krajowej. W całej Europie jeździ wiele samochodów do których części z tworzyw sztucznych są produkowane w naszych zakładach. Dzięki temu jesteśmy znani w branży. Zawirowania na rynku są bardzo duże, ale dziś traktujemy je jako możliwość rozwoju, a nie zagrożenie. Nie oznacza to oczywiście, że tych zmian nie odczuwamy i nie monitorujemy, albo, że projekty same do nas przychodzą. Ale innowacyjne autorskie rozwiązania, które są tworzone w naszych zakładach i wysoka jakość to prawdziwa wizytówka naszej firmy.  Dlatego też nasza firma prężnie się rozwija, co rok zwiększając sprzedaż na poziomie 10-15%.

SPLAST zatrudnia wielu pracowników, wpływając tym samym na cały region. Czy prowadzą Państwo dodatkowe działania na rzecz lokalnej społeczności?

TS: Region to mieszkańcy, a wielu z nich to nasi pracownicy, dlatego uważamy za nasz obowiązek dbać o niego. Grupa SPLAST mocno wpisuje się w lokalną społeczność. Od wielu lat wspiera lokalne imprezy kulturalne, sportowe, sponsoruje wiele imprez charytatywnych. I  tak w roku 2017 wydała ponad 550 tyś zł, m.in., aby wesprzeć lokalny sport (przekazując jako sponsor w roku 2017 258 tyś. zł dla Klubu Sportowego Nafta, Krośnieńskiego Stowarzyszenia Motorowego w Krośnie oraz Krośnieńskiego Stowarzyszenia Siatkówki Karpaty w Krośnie) czy wspierając lokalne instytucje kulturalne (w roku 2017 było to ponad 200 tyś zł) takie jak m.in.:  Regionalne Centrum Kultur Pogranicza czy Muzeum M. Konopnickiej w Żarnowcu. Wspieramy również potrzebujących. I tak w roku 2017 przekazaliśmy na konta  kilku fundacji  ponad 130 tyś. zł.  Mocno angażujemy się jako sponsor w imprezy organizowane przez lokalność krośnieńską, m. in. niezwykle barwne majowe Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe czy lipcowy Międzynarodowy Festiwal Young Art.