W przychodni jutra, ból znika dzisiaj

Informacje Innowacyjność Technologie


Najnow
ocześniejszy sprzęt, renomowana kadra, wykonywanie zabiegów niedostępnych nigdzie indziej w Polsce – to cechy poradni specjalistycznej XXI wieku. O tej, która funkcjonuje w Zabrzu mówi Wiesław Olszewski – Prezes Zarządu Poradni Specjalistycznej Grunwaldzka Sp. z o.o.

Poradnia działa od grudnia 2016 roku. Skąd pomysł na jej otwarcie?

Pomysł wziął się z chęci stworzenia miejsca, które poszerzy dostęp do badań i porad specjalistycznych dla każdego pacjenta, który nie może lub nie chce czekać na odległy termin świadczenia w publicznej placówce. Idea naszej poradni jest taka, aby skrócić pacjentowi czas oczekiwania na potrzebną mu pomoc medyczną. Biorąc pod uwagę niską dostępność niektórych urządzeń, dla przykładu: kolejki do badania rezonansem magnetycznym refundowanego z NFZ sięgają roku, a czasami dłużej – czułem się zobowiązany stworzyć miejsce, gdzie takie usługi będą dostępne z dnia na dzień.

Na jaką pomoc specjalistyczną można liczyć w Państwa poradni?

Dziś mamy do zaoferowania 24 rodzaje specjalizacji medycznych, zaczynając od tych najbardziej podstawowych typu: okulistyka, otolaryngologia, urologia czy ginekologia, kończąc na tych mniej popularnych typu: gastroenterologia, dietetyka, a przede wszystkim leczenia bólu. Robimy również szerokie spektrum zabiegów specjalistycznych: od gastroskopii, po drobne zabiegi chirurgiczne i onkologiczne np. usuwanie brodawek. Jesteśmy małą poradnią z Zabrza, ale robimy więcej niż niejedna europejska klinika.

W medycynie jednym z najważniejszych czynników jest personel. Czym Państwo kierujecie się w dobrze kadry?

Przede wszystkim renomą. To znaczy dobieramy personel, który świadczy usługi na najwyższym poziomie. Współpracujemy z lekarzami, którzy cieszą się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów, do których ludzie chętnie przychodzą po pomoc, po prostu specjalistami z wyrobioną marką. Ponadto u nas pacjent jest przyjmowany przez miłą, uśmiechniętą obsługę i traktowany jak gość, a nie jak petent.

Kolejnym równie ważnym elementem jest sprzęt. Czym wyróżnia się Państwa przychodnia pod tym względem?

Mamy się czym chwalić. Posiadamy wspaniały aparat USG, którym można wykonywać bardzo dokładne badania. Mamy otwarty rezonans magnetyczny, który jest przyjazny dla pacjenta, bo eliminuje problemy związane z klasutrofobią przy badaniu, pozwala bez problemu zbadać również osoby z nadwagą lub niepełnosprawne, dzięki funkcji ruchomego stołu. Lekarz przeprowadzający zabieg może komputerowo manewrować stołem w taki sposób, by pacjent nie musiał zmieniać swojej pozycji. Warto tutaj dodać, że nasz rezonans ułatwia badanie dzieci. Dzięki swojej półotwartej budowie rodzic może towarzyszyć dziecku i tym samym badanie staje się łatwiejsze do zrealizowania. Posiadamy również nowy stół zabiegowy wyposażony w lampę z kamerą, która nie dość, że powiększa obraz na ekranie, to umożliwia lekarzowi nagrywanie przeprowadzanego zabiegu. Oprócz tego, mamy też nowoczesny sprzęt chirurgiczny, urologiczno-ginekologiczny i okulistyczny. Mając tak nowocześnie wyposażoną poradnię, wykonujemy zabiegi tak, by pacjent po wybudzeniu mógł możliwie szybko wrócić do domu.

Realizują Państwo projekt „Wdrożenie innowacyjnej usługi terapii bólu z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych”. Na czym on polega?

Najprościej mówiąc, ten projekt to usługa polegająca na komfortowym dla pacjenta leczeniu bólu z wykorzystaniem innowacyjnych technologi. Dokładniej, pod kontrolą rezonansu magnetycznego wstrzykuje się środki lecznicze w precyzyjnie wskazane miejsce, którym jest ognisko bólu. Obecnie jako jedyni w kraju realizujemy taką terapię.

To rozwiązanie jest kompleksowe, ponieważ daje możliwość diagnostyki i terapii podczas jednego zabiegu. Po wstrzyknięciu leku następuje natychmiastowa elminacja bólu, często jest to alternatywa dla ryzykowanych operacji. Ponadto nasz projekt gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa z uwagi na dokładny monitoring i obrazowanie położenia igły, tj. miejsca i ilości podawanego leku oraz wyklucza szkodliwe promieniowanie X (rentgenowskie), na które niestety są narażeni pacjenci podczas wykonywanych tego typu zabiegów pod kontrolą aparatów TK zamiast rezonansu magnetycznego. W ramach tego samego projektu są wdrażane E-usługi, program dający możliwości zdalnego umawiania się na wizyty i zabiegi, przypominający o umówionych terminach i gwarantujący szybki dostęp do wyników badań, bez wychodzenia z domu. Projekt jest realizowany przy dofinansowaniu z Funduszy Europejskich, a zostanie sfinalizowany najpóźniej z końcem marca 2017 roku.

Czy planują Państwo rozszerzenie działalności poradni?

Na ten moment mogę powiedzieć, że chcielibyśmy powiększyć nasz budynek. Kiedy to nastanie, przystąpimy do realizacji kolejnych projektów, które będą odpowiedzią na potrzeby pacjentów, a nie są jeszcze dostępne w Polsce. Nasz cel: być poradnią specjalistyczną na miarę XXI wieku.

Rozmawiał Paweł Wala