Wirtualna technologia w przemyśle

Gospodarka Innowacyjność

Mają spółki w Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji i Rosji. Swoje rozwiązania sprzedają na każdym kontynencie już w ponad 70 krajach. SECO/WARWICK ze Świebodzina to firma globalna, na której sukces pracuje 1000 osób, z czego prawie połowa w Europie. Oferowane przez nich około 3500 rozwiązań to urządzenia i technologie do obróbki cieplnej metali, dedykowane firmom z branży samochodowej, lotniczej, zbrojeniowej, a także narzędziowej i energetycznej. Jakimi innowacjami może się poszczycić ta globalna firma i co zadecydowało o tym, że wyprzedziła konkurencję mówi Katarzyna Sawka – Dyrektor ds. Marketingu SECO/WARWICK Group.

Kluczowe w produkcji pieców i technologii do obróbki cieplnej metali są dla Państwa badania. Czym dokładnie zajmuje się dział Badań i Rozwoju (R&D)?

Dział R&D SECO/WARWICK prowadzi m.in. własne, unikalne badania, pełne testy metalograficzne, rozwija otrzymaną lub zakupioną technologię, wspólnie z działami produktowymi tworzy rozwiązania, wdrażając najnowsze zdobycze nauki i techniki i oczywiście współpracuje z uniwersytetami technicznymi, politechnikami, ośrodkami naukowymi i instytutami badawczymi na całym świecie, zarówno w Europie Zachodniej czy w Azji . Aktywnie realizuje programy współpracy z Politechniką Łódzką, Poznańską, z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, Institut für Metallformung TU Bergakademie we Freibergu w Niemczech, Politechniką Warszawką, Central South University w Chinach oraz National Research Saratov State University w Rosji. Na szczególną uwagę zasługują dwa realizowane projekty rozwojowo-badawcze, z Politechniką Łódzką i Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), a dotyczące opracowania specjalnych pieców do wytwarzania grafenu. Zaawansowane technologie procesów obróbki cieplnej SECO/WARWICK, zaowocowały stworzeniem formy grafenu niespotykanej nigdzie indziej na świecie, zarówno Politechnika jak i Instytut już z nich korzystają. Jak można zauważyć badania i rozwój to jeden ze środków, jakie SECO/WARWICK stosuje w celu osiągniecia zysków, ale i przewagi konkurencyjnej, stąd nie dziwi inwestycja we własne laboratorium metalograficznego, które zostało uruchomione w połowie tego roku.

casemaster-evolution

Co decyduje o zadowoleniu Państwa klientów? W jaki sposób są obsługiwani i jakie rozwiązani są im oferowane?

Klienci SECO/WARWICK doceniają elastyczność podejścia i szukanie rozwiązań nie uniwersalnych, ale odpowiadających indywidualnym potrzebom. Dotyczy to każdego aspektu, tworzenia i definiowania technologii czy rozwiązania, przez implementację a na profesjonalnych usługach serwisowych skończywszy. Gdzie szczególnie znaczeniu słowa serwis nadaliśmy nową definicję, bowiem nasza oferta to połączenie podejścia ekonomicznego i ekologicznego, czego nie oferuje nikt z konkurentów. Rozumiemy urządzenia, zwiększamy ich dostępność z pomocą zautomatyzowanych procesów utrzymania ruchu, udzielamy wsparcia konstrukcyjnego i technologicznego przy remontach, modernizacjach i relokacjach, przeprowadzamy inspekcje prewencyjne oraz wynikające z nich działania zapobiegawcze, oferujemy zaawansowane narzędzia z zakresu opomiarowania i raportowania. Dzisiejsze rozwiązania, to nie jest jeden przycisk czy włącznik, stąd słowo piec, często obrazujące profil naszej działalności, jest niefortunnym określeniem, gdyż nie pokazuje ogromu zaawansowania technologicznego, zaangażowania specjalistów od automatyki i robotyki, konstruktorów, informatyków, programistów, specjalistów od mechatroniki, inżynierii materiałowej i obróbki cieplnej.

vac_306250_ucm-10-0vp-4088n-rd42_fot13

Są Państwo nominowani do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2016 właśnie za najnowocześniejsze piece i technologie do obróbki cieplnej metali. Które z nich zasługują na szczególną uwagę i co decyduje o ich innowacyjności?

Jesteśmy szczególnie dumni z naszego ostatniego dziecka, którym jest rozwiązanie SECO/LENS. Mowa tu to technologii rozszerzonej rzeczywistości w oparciu o najnowsze okulary Microsoftu – HoloLens. Aplikacja o nazwie SECO/LENS jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie wykorzystywaną w przemyśle. Wykorzystanie wirtualnej technologii, to na pewno nowa era pracy z urządzeniami SECO/WARWICK – era interakcji. Chyba nikt nie wyobrażał sobie, że cyber-okulary, dotychczas bliższe światu gier niż przemysłowi metalurgicznemu, tak szybko zostaną osadzone w realnej rzeczywistości. Wprowadzenie wirtualnych technologii do naszego procesu produkcji, obsługi rozwiązań czy serwisowania urządzeń marki SECO/WARWICK wkrótce stanie się faktem. Spółka SECO/WARWICK zaawansowanymi technologiami interesuje się od zawsze, dlatego też od razu dostrzegła w HoloLens potencjał i rozpoczęła prace zmierzające do ich zastosowania w realnych warunkach. Stworzenie SECO/LENS i tym samym połączenie obu rozwiązań całkowicie zmienia spojrzenie na przemysł obróbki metali. Dlaczego? Ponieważ długo sądzono, że w przemyśle ciężkim, do którego należy obróbka cieplna metali, nie są możliwe tak innowacyjne rozwiązania, a zastosowanie zaawansowanej elektroniki wcale nie jest potrzebne.

vm_consumable-caster

Wprowadzenie wirtualnych technologii do naszego procesu produkcji, obsługi rozwiązań czy serwisowania urządzeń marki SECO/WARWICK jest już faktem. Liczymy na jeszcze bardziej intuicyjną obsługę naszych urządzeń, zwiększenie mobilności oraz podniesienie skuteczności i skrócenie czasów reakcji na zgłoszenia serwisowe. SECO/WARWICK bez przerwy patentuje swoje rozwiązania obróbki cieplnej na całym świecie i na stałe współpracuje z uczelniami w kraju i zagranicą. Dzięki temu wiedzie prym w swojej branży, a rozwiązania dostarcza do ponad 70 państw na całym świecie. Tym razem firma sięgnęła po rozwiązania IT z najwyższej światowej półki i zdecydowanie wyprzedziła konkurencję. W tej chwili trwają już prace nad specyfikacją aplikacji, opracowywane są jej funkcje i zadania w oparciu o możliwości techniczne deweloperskiej wersji HoloLens, które dostępne są w wersji Development Edition zaledwie od miesiąca.