Życie powstaje w rytm muzyki

Innowacyjność Nauka

Klinika Gyncentrum w Katowicach pomaga spełniać marzenia o posiadaniu potomstwa, poprzez stosowanie wielu innowacyjnych metod. Jednak w swoich działaniach idzie o krok dalej niż inne placówki, zajmujące się leczeniem niepłodności.  

Pierwsze wzmianki o in vitro u ludzi pojawiły się ponad 40 lat temu, ale nikt nie przypuszczał, iż diagnostyka oraz późniejsze leczenie niepłodności będą tak szybko się rozwijały. Aktualnie, dzięki nowym technologiom, w ciążę mogą zachodzić kobiety w znacznie późniejszym wieku niż kiedyś oraz dotknięte różnymi schorzeniami, które uniemożliwiają im zapłodnienie naturalnymi metodami. W katowickiej Klinice Gyncentrum, szanse na zapłodnienie in vitro są jeszcze większe, poprzez zastosowanie innowacyjnej metody, jaką jest muzyka w inkubatorach hodowlanych. Wpływ muzyki na rozwój zarodków odkryli naukowcy z Instituto Marques w Barcelonie, zaś Gyncentrum jest jedyną kliniką w Polsce, która wprowadziła tę metodę do swoich laboratoriów. Dokładny sposób jej działania wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka – embriolog kliniczny ESHRE. – Specjalne głośniki, które umieszczone są w inkubatorze hodowlanym „grają” znajdującym się tam embrionom muzykę klasyczną, rock oraz pop. Dźwięki muzyki powodują delikatne drgania kropel pożywek hodowlanych, w których znajdują się zarodki. Ruchy te promują zapłodnienie i prawidłowy wzrost embrionów. Muzyka, obok stałej temperatury, zaciemnienia, odpowiedniego składu atmosfery bogatej w dwutlenek węgla i ubogiej w tlen, odtwarza warunki, w których komórka jajowa (i zarodek) przemieszcza się do macicy.  W naturalnych warunkach za ten proces odpowiedzialna jest perystaltyka jajowodu oraz ruchy rzęsek. W laboratorium, na ile to możliwe, staramy się naśladować naturę. Można powiedzieć, że generowane muzyczne mikrodrgania „oczyszczają” zarodki ze wszystkich metabolicznych nieczystości – dodaje biolog. Według statystyk, dzięki stosowaniu tej metody, w Gyncentrum uzyskano co najmniej 5 proc. wzrost statystyk, jeśli chodzi o skuteczne zapłodnienie komórki jajowej.

Innym przykładem innowacji w Gyncentrum, jest stosowanie systemów laserowych. – W momencie, gdy otoczka zarodka jest zbyt gruba lub twarda, jesteśmy w stanie dokonać jej laserowego nacięcia, które ułatwi opuszczenie osłon przez zarodek w odpowiednim momencie – wyjaśnia dr Sierka. Ważną kwestią jest również całodobowy monitoring rozwoju zarodków, dzięki umieszczonym  w inkubatorach systemom wizyjnym. Cały czas zachowywane jest odpowiednie stężenie gazów: dwutlenek węgla jest dodawany w odpowiedniej ilości, zaś tlen wypierany azotem. Podgląd pozwala na kontrolę prawidłowego rozwoju embrionów bez nadmiernej ingerencji w parametry otoczenia.  Dzięki takiej dokładnej obserwacji, możliwe jest wskazanie zarodków pierwszego wyboru do transferu, z dużymi szansami na ciążę i pomyślne urodzenie potomstwa.

W klinice wdrożone są także procedury badania jakości oocytów i plemników. Dodatkowo możliwe jest pobranie do badania genetycznego pojedynczej komórki w pierwszych dniach rozwoju zarodka, nazywane biopsją blastomerów tzw. diagnostyka preimplantacyjna. – Takie zarodki, które przebadano genetycznie pod względem składu chromosomów dają większą szansę na prawidłową ciążę  – podkreśla embriolog.

Innowacyjne działania Gyncentrum, znane są nie tylko w Polsce, ale też poza granicami kraju. Świadczy to o wysokiej jakości prowadzonych tu badań, a przede wszystkim najwyższej jakości opieki medycznej, od momentu pierwszych wizyt kontrolnych pacjentów, poprzez farmakologiczną stymulację owulacji, pobranie i zapłodnienie komórek jajowych, hodowlę uzyskanych zarodków aż po ich transfer do macicy i dalszy ich wzrost oraz urodzenie dziecka.  – Nasze działania spowodowały, że w niespełna 6 lat staliśmy się liderem w leczeniu niepłodności – mówi prezes Paweł Czerwiński. Wykorzystywane tutaj nowatorskie metody, przyczyniły się do nominacji kliniki Gyncentrum do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2016.