Postawić na swoim

Innowacyjność Polska Nagroda Jakości Technologie

Walka z uzależnieniem od obcego kapitału, rozwijanie nowych branż w latach
70 i 80 oraz poszukiwanie własnych, innowacyjnych rozwiązań. Dzieje firmy Kadet
z Gliwic to 42 lata historii wyzwań i problemów polskich firm prywatnych.

Gliwicka firma działa od 1974 roku. Początkowo zajmowała się ceramiką dekoracyjną i użytkową. Z czasem jej właściciel Pan Andrzej Kleta rozpoczął poszukiwanie nowych rozwiązań w izolacji cieplnej dla używanych w jego firmie pieców. W tym celu odwiedzał wystawy i targi w całej Europie. Właśnie zza zachodniej granicy przyszła inspiracja dla tego, co z czasem stało się specjalnością firmy Kadet. W 1982 Andrzej Kleta pojechał do Monachium na odbywające się tam targi Ceramitec. Na miejscu zetknął się z najnowszymi materiałami ogniotrwałymi i izolacyjnymi. Mało wówczas znane w kraju rozwiązania i pomysły związane z tą branżą zainspirowały go aby przebranżowić firmę w tym kierunku. Problemem było pozyskanie ludzi do realizacji tego projektu i znalezienie odpowiedniego materiału. Instytut Materiałów Ogniotrwałych z Gliwic właśnie opracował, a Kadet kupił licencję na produkcję nowoczesnych izolacji ogniotrwałych. Podpisana wówczas umowa była w tym czasie pierwszą umową licencyjną między prywatną firmą a instytutem naukowym w Polsce. Sukcesy w doskonaleniu technologii i nowo wybudowany zakład sprawiły, że produkcję dla przemysłu Kadet uruchomił na początku lat 80-tych.

Mimo ciężkich czasów dla gospodarki firma stale podnosiła jakość produkowanych materiałów i rozszerzała swoją ofertę rozwijając nowe technologie. Jednak sukcesy jakie odnosili dały na swój sposób negatywny skutek. Ściągnęły na firmę Kadet uwagę brytyjskiego koncernu Thermal Ceramics, który również zajmował się izolacjami cieplnymi. Jego władze zaproponowały właścicielowi przedsiębiorstwa, jak i samej firmie, funkcję przedstawicielstwa handlowego. Pan Andrzej Kleta propozycję przyjął, ale dziś komentuje ją w ten sposób: „Przespałem ten okres, ponieważ działanie w takiej formie było dochodowe i wygodne. Nie wymagało ode mnie specjalnego zaangażowania i wysiłku, przez to uśpiło moją działalność innowacyjną i produkcyjną”– tłumaczy. W 2000 roku firma brytyjska postanowiła nagle zakończyć współpracę i zwiększyć własne zyski pozbywając się pośredników.

Dla Kadeta była to katastrofa, ponieważ firma została zostawiona samej sobie z przestarzałymi koncepcjami i technologiami. Niezrażony klęską i stawiając wszystko na jedną kartę właściciel postanowił postawić na swoim i wrócić do korzeni. Ponownie nawiązano współpracę z Instytutem Materiałów Ogniotrwałych, a posiadane jeszcze środki przeznaczono na innowacyjne projekty. Pierwsze sukcesy przyszły szybko, jeszcze tego samego roku opracowano metody wykorzystania Perlitu, wulkanicznej skały, która dała początek serii lekkich zapraw dla budownictwa. Perlit jest ognioodpornym, lekkim materiałem izolacyjnym niezwykle przyjaznym środowisku naturalnemu. W roku 2015 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaakceptowało wniosek firmy Kadet o dofinansowanie projektu dotyczącego opracowania technologii i uruchomienia produkcji innowacyjnych wyrobów perlitowych oraz systemów ochrony cieplnej i ogniowej wybranych obiektów i konstrukcji budowlanych. Kolejną innowacją jest system NOVOSIL EL. Jest to zestaw pokrowców i urządzeń monitorujących temperaturę na maszyny generujące duże ilości ciepła np. turbiny. Szyte na miarę z materiałów ogniotrwałych, wypełniane materiałami izolacyjnymi pokrowce i materace charakteryzuje to, że mogą być wielokrotnie montowane na urządzeniach cieplnych. Zespół młodych inżynierów z Politechniki Śląskiej i krakowskiej AGH projektuje pokrowce na armaturę przemysłową w systemie CAD, przeprowadza audyt energetyczny i występuje do URE o nadanie świadectw efektywności energetycznej (BIAŁE CERTYFIKATY).

Wyciągając wnioski z 42-letniej historii Kadet uruchomił dział R&D z nowoczesnym laboratorium, gdzie doświadczona kadra naukowa może przekazać swoją wiedzę
i doświadczenia swoim młodszym kolegom.