KONIEC Z KOLEJKAMI DO LEKARZY – CZAS NA WIZYTY ONLINE

Rozwiązania IT Technologie

O niesieniu pomocy medycznej na lokalnym rynku, jak i przełomowym projekcie na skalę całego kraju mówi Szymon Jankowski – Dyrektor Operacyjny Gorzowskiego Centrum Medycznego Medi-Raj.

 

Skąd pomysł na tak dużą komercyjną placówkę medyczną w Gorzowie Wielkopolskim? 

Zielona Góra mając swój potencjał w kadrze naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego może kształcić lekarzy o różnych specjalnościach, z których większość znajduje zatrudnienie właśnie na terenie Zielonej Góry, a tylko nieliczni decydują się na pracę w ościennych miastach, w tym również w Gorzowie.  Stąd właśnie odpowiedź na niszę rynkową z naszej strony, czy stworzenie placówki medycznej na warunkach komercyjnych. Po pierwsze, możemy poszczycić się podpisanym kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu leczenie w naszej placówce jest w pełni refundowane. Po drugie, właściciel placówki – Jacek Bachalski, stworzył miejsce, które jest trafną odpowiedzią na problemy, z którymi borykają się pacjenci i których sam doświadczył Pan Bachalski. Dziś Prezes i główny pomysłodawca, założyciel i jednocześnie realizator Medi- Raj. To dzięki jego osobie, ludzie mogą dziś w pełni korzystać z usług placówki.

 

Co macie Państwo do zaoferowania swoim pacjentom?

Przede wszystkim pełen przegląd specjalistyki prywatnej od internisty przez dermatologa, kardiologa, aż po chirurgię plastyczną, co wiąże się z posiadanym blokiem operacyjnym. W świadczeniach oferujemy także pełną diagnostykę, badania laboratoryjne, roentgen cyfrowy i rehabilitacje. Centrum Medyczne, to placówka dobrze wyposażona, jak na warunki prywatne. Obecnie jesteśmy na etapie wdrażania najnowszych rozwiązań z branży telemedycznej.

 

Najważniejszy czynnik w placówkach medycznych to personel. Na jaką kadrę Państwo stawiacie?

W lubuskim cierpimy na niedobór lekarzy, a rynek medyczny jest bardzo specyficzny. Bardzo często posiłkujemy się lekarzami z Poznania czy Szczecina, a nawet specjalistami z Łodzi i Warszawy. Wszystko po to, by opieka w Medi-Raj nad pacjenatami była na najwyższym poziomie. W skład kadry zarządzającej Centrum wchodzą osoby młode, które z entuzjazmem pomagają placówce ciągle się rozwijać. Nad wszystkimi działaniami czuwa Prezes Zarządu Medi Raj, Pan Jacek Bachalski.

 

Kolejny ważny aspekt to sprzęt, jakim Państwo dysponujecie.

Tak naprawdę dysponujemy pełnym zakresem sprzętu. Jesteśmy bardzo dobrze wyposażoną placówką, mamy m.in. ramię C – czyli rentgenodiagnostykę mobilną do operacji. W warunkach komercyjnych w Polsce jest to rzecz praktycznie niespotykana. Dysponujemy pełnym zapleczem rentgena cyforwego, czterema aparatami do ultrasonografii, w pełni wyposażoną salą operacyjną oraz aparatami od podtrzymywania funkcji życiowych. Jesteśmy dobrze przygotowani pod każdą specjalizację.

 

Wśród Państwa usług jest również dom seniora. Na czym konkretnie polega jego rola?

Nasze najnowsze dziecko dom seniora dziennego pobytu, które funkcjonuje od 2 miesięcy. W ramch jego funkcjonowania przez 8 godzin zajmujemy się seniorami, oferując im posiłki i dostęp do badań. Jest to tak naprawdę kontunuacja naszej idei, czyli odpowiedzi na potrzeby rynku. Właśnie dzięki obserwacjom wywnioskowaliśmy, że niewiele jest takich miejsc. Z racji tego, że mamy dostęp do specjalistyki, jak i lekarza rodzinnego, możemy zapewnić pełną opiekę medyczną osobom starszym. Jest to dopiero pierwszy etap tej działalności, którą zamierzamy rozwijać w kierunku otwarcia ośrodka całodobowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pod Gorzowem powstanie placówka, która będzie miała około 40 miejsc.

 

Realizują Państwo projekt pn. „Prace B+R mające na celu stworzenie prototypu urządzenia telemedycznego i jego oprogramowania do podstawowej zdalnej diagnostyki medycznej”. Na czym on konkretnie polega ?

Najprościej rzecz ujmując działa to tak: mamy lekarza, który jest w innym mieście, a gdzie jest nadmiar specjalistów i konfrontujemy to z miejscami, gdzie tych specjalistów nie ma, bądź dostęp do nich jest bardzo ograniczony – czyli głównie małe miasteczka, tereny wiejskie lub miasta, w których tych lekarzy wciąż brakuje. Bazując na streamingu internetowym, jesteśmy w stanie połączyć się z lekarzem w trakcie badania. Mamy do tego odpowiedni program, dzięki któremu lekarz ma wgląd do badań w czasie rzeczywistym czyli mówiąc bardzo obrazowo, lekarz widzi przeprowadzanie konkretnego badania przez telemedyka u siebie na komputerze, te dane są przesyłane programem i specjalista wydaje diagnozę. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent otrzymuje pełne rozwiązanie swoich problemów, jak skierowanie do dalszego leczenia. Tak naprawdę wizyta niczym nie odbiega od wizyty lekarskiej. Można ją odbyć na dwa sposoby: online lub asystent medyka idzie do domu pacjenta. Planujemy także rozwój sieci franczyzowej gotowej do współpracy z samorządami, aby w całej Polsce można było dotrzeć do lekarzy w miejscach, gdzie ich najbardziej brakuje. W przyszłości będzie można nawet przy użyciu nakładki na smartfona zrobić sobie zdjęcie rentgenowskie i wysłać do lekarza, który oceni powagę sytuacji.

 

Czy korzystanie z usług telemedycznych będzie w zasięgu przeciętnego Kowalskiego?

Zdecydowanie tak. To projekt dla ludzi, którzy nie mają czasu na wizyty u lekarzy. Trzeba podkreślić, że to nie projekt jednostkowy, dzięki któremu tylko pacjent zyskuje czas i komfrot. Skutkuje on skróceniem kolejek u lekarzy. Na osobiste wizyty trafiają tylko te osoby, którym rzeczywiście jest potrzebna pomoc w placówce. Wzorem kanadyjskim będziemy w stanie zaplanować kolejność przyjmowania pacjentów np. w SORze i łatwiej będzie podjąć decyzję czy pacjent musi przyjść do szpitala, czy też może poczekać do rana bądź też potrzebna jest natychmiastowa pomoc ratująca życie.

 

Czym zaskoczy w przyszłości Medi-Raj?

Ciężko powiedzieć, w którym kierunku będziemy się rozwijać, bowiem medycyna zmienia się wraz z problemami pacjentów. Jednym z naszych pomysłów jest stworzenie mieszkań geriatrycznych, w których pacjent bedzie miał pełen monitoring medyczny zapewniający bezpieczeństwo seniorom np. po udarach. Nasza placówka ciągle będzie się rozwijała w kierunku coraz lepszej opieki medycznej, na którą zasłużył każdy.

 

Rozmawiał Paweł Wala